Samochód Google Street View znów na ulicach polskich miast

Firma Google poinformowała kilka dni temu, że na ulice polskich ponownie wyruszy flota specjalistycznych samochodów, której zadaniem będzie pozyskanie nowych zdjęć na potrzeby projektu Street View. Po raz kolejny będziemy mieli okazję oglądać pojazdy z logiem tego internetowego giganta podczas fotografowania ulic największych polskich miast. Zbieranie danych ma się zacząć już 13 maja tego roku.

samochód-google-street-viewPierwsze zdjęcia naszego pięknego kraju zostały zostały zrobione w 2011 r. i w tym właśnie roku pojawiły się na mapach Google-a. Rok później nastąpiła ich aktualizacja. Obecnie możemy się cieszyć „widokiem z poziomu ulicy” pokrywającym znaczne powierzchnie wielu większych i mniejszych polskich miast. Dzięki zdjęciom z kamery operującej w 360 stopniach możemy cieszyć się wirtualnym spacerem poruszając wzdłuż ulic przemierzonych przez Google car. Niestety wraz z dynamicznym rozwojem centrów miast w naszym kraju, zdjęcia te powoli tracą na swojej aktualności. Na nasze szczęście sytuacja ta nie potrwa zbyt długo.

W tym roku samochody Street View będą fotografować kolejne miejsca w całej Polsce. Odwiedzą województwa mazowieckie, łódzkie, wielkopolskie, małopolskie, świętokrzyskie, śląskie, dolnośląskie, opolskie, kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, lubelskie oraz podlaskie. Oczywiście nie jest do końca jasne gdzie i kiedy pojawi się biało zielony samochód z kamerą na dachu. W wyznaczaniu tras pojazdu mogą decydować takie czynniki jak zmiany w urbanistyce, atrakcyjność miejsca, warunki logistyczne (utrudnieniem mogą być liczne remonty dróg) i oczywiście pogoda. W związku z tym nie ma pewności czy zdjęcia zostaną wykonane w każdym z podanych województw. Jedno jest pewne – dostaniemy do dyspozycji setki tysięcy aktualnych fotografii z ulic największych polskich miast.

Google Street View to nie tylko zdjęcia pozwalające zobaczyć miasta z perspektywy ulic. Google postawiło sobie za ambicję wykonie zdjęć również w miej dostępnych miejscach. Do tych celów powstały specjalnie przygotowane pojazdy: trójkołowiec Trike, wózek z kamerą – Trolley, rower z systemem aparatów cyfrowych, a nawet  skuter śnieżny Snowmobile. Ciekawostką jest także plecak Trekker, który służy do robinia zdjęć w trudnym terenie, takim jak Wielki Kanion w Ameryce Północnej. Dzięki temu możemy odbywać między innymi wirtualne wycieczki do kopalni soli w Wieliczce, czy Warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.

Oczywiście żaden prawdziwy geek nie może przepuścić okazji zobaczenia auta Google na żywo. Niektórzy chętnie dadzą się sfotografować i uwiecznić w aplikacji Google Maps. Już niedługo w sieci powinny zacząć pojawiać się „nietypowe” sytuacje uchwycone przez Google Car’a w naszym kraju.

Widzieliście pojazd Google w swojej okolicy? Dajcie znać w komentarzach.

 

2 komentarze do “Samochód Google Street View znów na ulicach polskich miast

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *