Kto z nas (dzieci ery PC-tów) nie ma schowanego gdzieś w piwnicy lub na strychu pudełka pełnego starych komputerowych części? Są to zapewne pozostałości po licznych upgreade-ach naszych wysłużonych zestawów komputerowych, które niegdyś sprawiały nam wiele radości, a teraz swoje najlepsze czasy mają już za sobą. Niektórzy trzymają je pewnie z sentymentu, inni z „braku czasu”, a reszcie po porostu nie chce się jechać do punku utylizacji elektronicznych śmieci (bo prosto do kontenera wyrzucać takich rzeczy się nie powinno). Computer Parts Art, to sztuka, która może uchronić je od tego strasznego losu, a nawet sprawić, że zamiast do zakładu utylizacji w Indiach, trafią do galerii.
Co ważne, tworzenie tego typu prac, to wtórne wykorzystanie surowców. Oczywiście, tego rodzaju sztuka nie wpłynie w znaczący sposób na ilość produkowanych globalnie elektronicznych śmieci, ale daje jasny sygnał do głębszego zastanowienia się nad skutkami rewolucji informatycznej, której wszyscy jesteśmy uczestnikami. Poza tym, bycie eco jest ostatnimi czasy bardzo trendy.
Computer Parts Art, to przede wszystkim sztuka użytkowa
Tworzenie przedmiotów codziennego użytku wydaje się jednym z podstawowych kierunków tego rodzaju twórczości. Każdy geek nie pogardził by przecież takim drobnym dodatkiem do garderoby, bądź np. oryginalnym gadżetem na biurko, który znakomicie podkreśliłby jego odmienność, ponadprzeciętne zdolności komputerowe i przynależność do społeczności zlokalizowanej daleko poza mainstream’em. Zobaczmy zatem, w czym może wybierać.
Biżuteria
Tak to już bywa, że to co dla jednych jest tylko kupą śmieci, dla innych bywa źródłem artystycznej inspiracji. Patrząc na kolorowe tranzystory, błyszczące radiatory czy czarne i białe klawisze klawiatury, jako pierwsza do głowy przychodzi myśl – zróbmy z nich biżuterię.
Kolczyki
Spinki do mankietów
Naszyjniki, wisiorki, zawieszki
Pierścionki i sygnety
Odzież, buty, galanteria i dodatki
O dziwo i w tej płaszczyźnie entuzjaści komputerowego recyclingu wykonali kawał dobrej roboty. Powstało całe mnóstwo oryginalnych toreb, pasków, a nawet butów! Ciekawy jestem co ich użytkownicy mogą powiedzieć o ich wygodzie, natomiast na pewno nie można zaprzeczyć, że wyglądają co najmniej ponadprzeciętnie.
Torebki, torby
Buty
Chyba nie są za wygodne …
A może tak na przykład
Marynarka
Oczywiście wykorzystanie komputerowych odpadków nie ogranicza się tylko do sztuki użytkowej. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ze starych części komputerowych również tworzyć obrazy (mozaiki), rzeźby czy innego rodzaju dzieła, których zadaniem będzie przede wszystkim to, żeby cieszyć nasze oko. O Computer Part Art w sztuce estetycznej przeczytacie w kolejnym artykule.
Twoja opinia jest dla nas cenna, dlatego jak zawsze zapraszam do komentowania na blogu i w mediach społecznościowych.