Computer Parts Art – zobacz co można zrobić ze starych części komputerowych

Kto z nas (dzieci ery PC-tów) nie ma schowanego gdzieś w piwnicy lub na strychu pudełka pełnego starych komputerowych części? Są to zapewne pozostałości po licznych upgreade-ach naszych wysłużonych zestawów komputerowych, które niegdyś sprawiały nam wiele radości, a teraz swoje najlepsze czasy mają już za sobą. Niektórzy trzymają je pewnie z sentymentu, inni z „braku czasu”, a reszcie po porostu nie chce się jechać do punku utylizacji elektronicznych śmieci (bo prosto do kontenera wyrzucać takich rzeczy się nie powinno). Computer Parts Art, to sztuka, która może uchronić je od tego strasznego losu, a nawet sprawić, że zamiast do zakładu utylizacji w Indiach, trafią do galerii.

piórnik z klawiatury
Źródło perpetualkid.com

Co ważne, tworzenie tego typu prac, to wtórne wykorzystanie surowców. Oczywiście, tego rodzaju sztuka nie wpłynie w znaczący sposób na ilość produkowanych globalnie elektronicznych śmieci,  ale daje jasny sygnał do głębszego zastanowienia się nad skutkami rewolucji informatycznej, której wszyscy jesteśmy uczestnikami. Poza tym, bycie eco jest ostatnimi czasy bardzo trendy.

notatnik oprawiony w klawiaturę
Źródło perpetualkid.com

Computer Parts Art, to przede wszystkim sztuka użytkowa

Tworzenie przedmiotów codziennego użytku wydaje się jednym z podstawowych kierunków tego rodzaju twórczości. Każdy geek nie pogardził by przecież takim drobnym dodatkiem do garderoby, bądź np. oryginalnym gadżetem na biurko, który znakomicie podkreśliłby jego odmienność, ponadprzeciętne zdolności komputerowe i przynależność do społeczności zlokalizowanej daleko poza mainstream’em. Zobaczmy zatem, w czym może wybierać.

Biżuteria

Tak to już bywa, że to co dla jednych jest tylko kupą śmieci, dla innych bywa źródłem artystycznej inspiracji. Patrząc na kolorowe tranzystory, błyszczące radiatory czy czarne i białe klawisze klawiatury, jako pierwsza do głowy przychodzi myśl – zróbmy z nich biżuterię.

Kolczyki

 

kolczyki-klawiatura
Źródło etsy.com
kolczyki z rezystorów
Źródło mouseandman.com
kolczyki-płytki-drukowane
Źródło etsy.com
kolczyki rezystory
Źródło pinterest.com

Spinki do mankietów

 

spiniki-do-mankietow-3
Źródło pinterest.com
spinki do mankietów z klawiszy
Źródło greendiary.com

Naszyjniki, wisiorki, zawieszki

 

zawieszka-z-elektroniką-w-środku
Źródło pinterest.com
zawieszka klawitura
Źródło pinterest.com
cpu-naszyjnik
Źródło etsy.com

Pierścionki i sygnety

 

sygnet z płytki drukowanej
Źródło etsy.com
sygnet folia drukowana
Źródło pinterest.com

Odzież, buty, galanteria i dodatki

O dziwo i w tej płaszczyźnie entuzjaści komputerowego recyclingu wykonali kawał dobrej roboty. Powstało całe mnóstwo  oryginalnych toreb, pasków, a nawet butów! Ciekawy jestem co ich użytkownicy mogą powiedzieć o ich wygodzie, natomiast na pewno nie można zaprzeczyć, że wyglądają co najmniej ponadprzeciętnie.

Torebki, torby

 

torebka zlawiatura
Źródło joaosabino.pt
trebka z klawiatury
Źródło joaosabino.pt
torba-dyskietki
Źródło barnorama.com

Buty

Chyba nie są za wygodne …

buty nike z płyty glównej
Źródło blog.logitech.com
nike-dunk-motherboards-chips-2
Źródło twistedsifter.com
buty damskie z płyty głównej
Źródło dailymail.co.uk
buty-z-płyty-głównej-2
Źródło dailymail.co.uk

A może tak na przykład

Marynarka

 

Keyboard-Jacket-Button-Fashion-Design
Źródło bitrebels.com

Oczywiście wykorzystanie komputerowych odpadków nie ogranicza się tylko do sztuki użytkowej. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ze starych części komputerowych również tworzyć obrazy (mozaiki), rzeźby czy innego rodzaju dzieła, których zadaniem będzie przede wszystkim to, żeby cieszyć nasze oko. O Computer Part Art w sztuce estetycznej przeczytacie w kolejnym artykule.

Twoja opinia jest dla nas cenna, dlatego jak zawsze zapraszam do komentowania na blogu i w mediach społecznościowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *