Źródła darmowych zdjęć i grafik do wykorzystania na stronach www

Zastanawiasz się skąd wziąć dobrej jakości, darmowe zdjęcia do zamieszenia na stronie internetowej? W tym artykule opiszę najlepsze serwisy, które Ci to umożliwią. Co więcej, podane linki kierują do sprawdzonych zbiorów grafik, z których (w większości przypadków) można korzystać bez konieczności logowania. Zapraszam do lektury.

Flickr

flickrflickr.com to eden z największych serwisów tego typu. Znajdziesz tutaj tysiące zdjęć, których jakość i rozmiar pozwala na wykorzystanie na np. jako zdjęcia tła lub slajdy na stronie głównej. Niestety część z nich została oznaczona jako własność autora, także nie zapomnij ustawić filtra u góry strony na tylko te zdjęcia, które zostały umieszczone na licencji Creative Commons. Licencja ta, pozwala na wykorzystanie zdjęć w celu komercyjnym, jednak wymaga tzw. uznania autorstwa. Więcej o zasadach użytkowania zdjęć na tej licencji znajdziesz w linkach na końcu artykułu.

Unsplash

Znajdziecie tu mnóstwo kreatywnych fotografii w bardzo dobrej jakości. W wszystkie są dostępne na licencji CC0, która pozwala na ich dowolne i nieograniczone wykorzystywanie. Pozostaje tylko korzystać.

Foter

Kolejnym serwisem wartym uwagi jest foter.com. Jak podają jego autorzy, baza zawiera ponad 28 mln darmowych grafik. Jak się jednak okazuje większość zdjęć pochodzi z serwisu flicker, który został opisany powyżej. Oprócz tak dużego zbioru plusem serwisu jest intuicyjny interface i możliwość pobrania grafik w kilku predefiniowanych rozmiarach.

Pixabay

Podobnie jak w przypadku poprzednika mamy tutaj sporą, dobrze opisaną bazę z możliwością pobrania grafik w wielu predefiniowanych rozmiarach. W serwisie jest również sporo zdjęć wykonanych w naszym kraju, co w przypadku np. serwisu o tematyce turystycznej  może mieć niebagatelne znaczenie. Wyszukiwarka zdjęć wyświetla zarówno zdjęcia darmowe jak i płatne.

Freeimages

freeimages_logoTo dosyć obszerny, dobrze skategoryzowany i otagowany zbór darmowych grafik i zdjęć. Jako minus można wymienić przede wszystkim brak możliwości pobrania zdjęć w kilku predefiniowanych rozmiarach (zazwyczaj mamy tylko jeden, oryginalny) i mało zdjęć „z najwyższej półki”, które o wiele częściej trafiają się w 2 poprzednich propozycjach. Większość zamieszczonych tutaj zasobów jest dostępnych na licencji Royalty free, o której więcej w sekcji linki.

Morguefile

Następny serwis z cyklu: dużo zdjęć, ale większość słabej jakości. Oczywiście zdarzają się również „perełki”. Zdjęcia są dobrze otagowane, także nie powinniście mieć problemów z wyszukaniem tego co was w tym momencie interesuje. Zbierając materiały na stronę www, warto zajrzeć również na tą witrynę.

Stockvaultstockvault-logo

Mimo, iż w bazie znajdziecie tutaj „tylko” 40 tys. zdjęć stoją one na przyzwoitym poziomie, także śmiało można umieścić je na swojej stronie bez narażania się na straty moralne (i finansowe).

Death To The Stock Photo

Ten serwis promuje całkowicie odmienne podejście. Wymaga zapisania się na listę mailingową, co może odstraszyć sporą część potencjalnych użytkowników. Autorzy obiecują, że po wykonaniu tego kroku będziemy regularnie otrzymywać sporą dawkę darmowych i kreatywnych grafik, które będziemy mogli z powodzeniem wykorzystać na stronie firmowej, blogu czy w social media.

Wikimedia

wikimedia-logo

Tak świetnego, i co ważniejsze otwartego źródła grafik nie można było pominąć. W bazie znajduje się około 18 mln plików, które zostały skrupulatnie podzielone na kategorie i podkategorie, co znacznie ułatwia poszukiwania. Tak jak w przypadku flickr‚a, wszystkie grafiki można wykorzystywać zgodnie z licencją Creative Commons.

Search Creative Commons

Na koniec przydatna sprawa – wyszukiwarka grafik (i nie tylko), które zostały oznaczone jako do wykorzystania na licencji CC. Serwis agreguje wyniki wyszukiwania z wielu źródeł. Twórcy zaznaczają, że nie mają wpływu na wyniki wyszukiwania i co za tym idzie, nie ma stuprocentowej pewności, że plik na który zamierzamy pobrać jest udostępniany właśnie na licencji CC. Należy go samodzielnie zweryfikować.

Licencje:

Creative Commons

Royalty free

CC0

Jeżeli:

– znacie inne wartościowe serwisy z darmowymi grafikami,

– któryś z serwisów stał się płatny,

– macie odmienne zdanie w sprawie oceny wartości podanych tu stron

– lub cokolwiek innego

to zapraszam do podzielenia się linkami w komentarzach pod artykułem 🙂

 

 

 

 

 

 

4 komentarze do “Źródła darmowych zdjęć i grafik do wykorzystania na stronach www

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *