8 wtyczek WordPress, które musisz zainstalować na swojej stronie

Ta najpopularniejsza platforma blogowa zdobyła swoją popularność między innymi dzięki ogromnym możliwością rozszerzenia funkcjonalności jej funkcjonalności. Najkrótsza drogą do dostosowania świeżej instalacji WordPress’a wiedzie poprzez doinstalowanie odpowiednich wtyczek. Dzięki stronie wordpress.org oraz wyszukiwarce wbudowanej w CMS, webmaster może wybierać spośród tysięcy darmowych pluginów. Często (szczególnie mniej doświadczenia użytkownicy) muszą poświęcić sporo czasu na znalezienie wtyczki, która zaspokoi ich oczekiwania. Jednak niezależnie od przeznaczenia, istnieje pewien zestaw wtyczek, które przydadzą się przy każdej instalacji. Poniżej zestaw 8 wtyczek WordPress’a, w które aż proszą się o zainstalowanie.

WordPress SEO by Yoast

wtyczka-wordpres-seo-byyoast-bannerOdpowiednia optymalizacja SEO przyda się każdej, nawet najmniejszej stronie. Dzięki tej wtyczce w prosty sposób zwiększysz swoją widoczność w wyszukiwarkach internetowych, co w swoim czasie zaowocuje większym ruchem na stronie. Uzyskasz między innymi możliwość dodatkowej optymalizacji tytułu posta, tagów, opisu. Wtyczka podpowie Ci także co zmienić, aby stworzone przez Ciebie meta opisy były bardziej trafne i skuteczne. Dzięki licznym aktualizacją i sporej liczbie opcji wtyczka ta zdobyła większą popularność od swojego poprzednika: All-in-one-SEO.

Google XML sitemaps

Google-XML-Sitemaps-banner-772x250

To kolejna wtyczka ważna pod względem SEO. Dzięki niej za każdym razem gdy dodasz do swojego WP nowy post lub np. podstronę, zostanie automatycznie wygenerowana tzw. mapa strony. Zawiera ona zbiór wszystkich podstron, które występują w danej domenie. Wtyczka automatycznie zgłasza mapę robotą wyszukiwarek internetowych, co w efekcie znacznie skraca czas potrzebny na indeksację nowych treści. Plugin posiada rozbudowane opcje umożliwiające określenie które elementy strony mają być zgłaszane i z jaką częstotliwością.

Akismet

wtyczka-akismet-banner-772x250

Po zainstalowaniu 2 powyższych wtyczek i „odrobinie” pracy włożonej w optymalizację możesz liczyć na wzrost zainteresowania prowadzoną przez Ciebie stroną. Taki stan rzeczy jest jak najbardziej pożądany, jednak niesie ze sobą także negatywny aspekt, którym jest spam. Na szczęście ten największa platforma blogowa jest przed nim dobrze zabezpieczona. Z racji tego, że wtyczka rozpoznaje niechciane komentarze korzystając z zewnętrznej bazy danych, wymagana jest rejestracja za pomocą konta na wordpress.org. Warto poświęcić te parę minut i nie zajmować się więcej kwestią spamu.

NextGen Gallery

nextGEM Gallery banner-772x250

Prawie każda strona internetowa udostępnia kontent w postaci grafik czy fotografii. Jeżeli masz zamiar umieścić na swojej stronie galerię zdjęć, to ten plugin z pewnością Cię zainteresuje. NextGen od lat króluje w kwestii zarządzania galeriami zdjęć na WordPressie. Posiada przyjazny i zarazem bogaty w opcje interface, dzięki któremu stworzysz logiczną strukturę, organizując zdjęcia w galeriach, a galerie w albumach. Plusem tej wtyczki jest także możliwość „wrzucania” za pomocą jednego kliknięcia całych folderów zdjęć, nawet spakowanych w archiwum .zip.

Contact Form 7

contact-form-7-banner-772x250To kolejny „must have”. W prosty sposób stworzysz formularz kontaktowy z gotowych pól. Wpiszesz adres email, na który maja przychodzić dane z formularzy i gotowe. Oczywiście takie możliwości daje większość wtyczek obsługujących formularze, ale ogromnym plusem „siódemki” jest możliwość przetłumaczenia wszystkich pól i komunikatów bez grzebania w kodzie. Kolejnym argumentem za jest obsługa captch’y i integracja z wyżej wymienionym Akismet’em, które uchronią naszą skrzynkę mailową przed zalaniem spamem.

Jetpack

wtuczka-Jetpack-banner-772x250

Jetpack rozszerzy funkcjonalność Twojego bloga o dodatkowe statystyki, które są domyślnie dostępne na blogach założonych w domenie wordpress.com. Po jej zainstalowaniu uzyskasz dostęp do takich danych jak:: za pośrednictwem jakich słów kluczowych użytkownicy trafiają na twojego bloga, jakie linki są najczęściej klikane, które posty są najpopularniejsze i do wielu innych cennych danych. Oczywiście wszystkie te dane są łatwo dostępne z poziomu zaplecza strony.

Google Analytics for WordPress

wtyczka-google-analytics-banner-772x250

Jetpack możemy traktować tylko jako uzupełnienie pełnych statystyk ruchu na stronie, jakie oferuje Google Analytics. Są to najbardziej szczegółowe statystyki dostępne na rynku i nic nie wskazuje na to, żeby ta sytuacja miała ulec zmianie. Wtyczka umożliwi dodanie / zmianę kodu śledzenia do wszystkich podstron naszego serwisu przy użyciu bardzo prostego formularza, i co najważniejsze, bez komiczności ręcznej edycji wordpressowych plików.

W3 Total Cache

Po zainstalowanie wszystkich powyższy wtyczek ( i zapewne paru innych w zależności do przeznaczenia serwisu, którym się zajmujesz) serwer, na którym stoi strony zacznie najprawdopodobniej „delikatnie” zwalniać. Jest to związane ze zwiększeniem liczby plików, o które jest on odpytywany w momencie żądania przesłania strony. Rozwiązaniem jest pobranie tych obiektów do pamięci Cache przeglądarki internetowej. Tutaj z pomocą przychodzi nam właśnie W3 Total Cache. Jest ona praktycznie bezobsługowa i po kilku kliknięciach nasza strona ładuje się znacznie szybciej.

To by było na tyle. Jeżeli uważacie, że któraś z niezbędnych wtyczek została brutalnie pominięta lub znacie jakąś ciekawą wtyczkę, bez której nie koniczynie nie można się obejść i chcecie się to wiedzą podzielić – zapraszam do komentarzy poniżej.

7 komentarzy do “8 wtyczek WordPress, które musisz zainstalować na swojej stronie

  1. Wielkie dzięki za listę. Właśnie miałam problem z tym, że dane wolniej się ładowały, a dzięki Twojej liście trafiłam na W3 Total Cache. Genialna strona, dodaję do ulubionych i z pewnością będę tutaj częstym gościem.
    Jak dobrze, że są osoby, które dzielą się swoją wiedzą i pozwalają laikom tworzyć blogi, strony. Dzięki wielkie.

  2. Witam serdecznie.

    Bardzo dobry wpis. Jednak mała uwaga, po co dublować wtyczki? WordPress SEO by Yoast posiada wbudowane mapy strony a Jetpack, formularz kontaktowy podobny w działaniu do Contact Form 7

    Pozdrawiam.

  3. Contact Form 7 wysyła maile z danymi w bardzo niewygodny sposób, brak zachowania zasady jeden rekord – jeden wiersz. Do jednego rekordu wysyłanych jest tyle wierszy ile pól w formularzu, co przy większej ilości danych jest katastrofalne. Najlepiej samemu opracować łatwy skrypt, który wyśle dane wg własnego upodobania.

  4. jeżeli masz problemy z dublowaniem się wpisów na wordpress warto skorzystać z takiego rozwiązania download.net.pl/jak-uniknac-dublowania-wpisow-i-stron-na-wordpress/n/9375/ które zostało sprawdzone w bardzo skuteczny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *